.

[titra shqip] The Final Destination [2009] [UniVerseHub]

Posted by UniVerseHub | | Category: |


THE FINAL DESTINATION
Për atë që duhet të ishte një ditë e gëzueshme në një stadium garash me makina, Nick O’Bannon ka një parandjenjë të keqe se shumë makina do të përplasen duke shpërthyer në flakë. Shumë nga shokët e tij do të humbin jetën dhe shkallët e mësipërme do te bien mbi Nick-un. Kur përmendet nga ky makth, Nick-un e zë paniku, duke bindur të dashurën, Lorin, dhe shokët e tyre Janet dhe Hunt të largohen që aty… Pas pak sekondash ai vizion i frikshëm i Nick-ut kthehet në një realitet të tmerrshëm. Duke menduar se ja hodhën vdekjes, ata rifillojnë jetën normalisht, por fatkeqësisht për Nick dhe Lori është vetëm fillimi. Ndërsa parandjenjat e tij vazhdojnë, të mbijetuarit e përplasjes fillojnë të vdesin një nga një në shumë mënyra të frikshme. Nick duhet të kuptoj si t’ia hedhë vdekjes njëherë e përgjithmonë, përpara se dhe ai vetë të arrij në destinacioni final. Nadia Monroy fillon të qortojë grupin kur një gomë makine fluturon nga stadiumi dhe e godet në kokë.

Jo shumë më vonë se përkujtimorja, në nderim të atyre që humbën jetën, Carter tenton të djegi një kryq në kopshtin përpara shtëpisë së George, pasi e fajëson atë se e ndaloi që të kthehej përsëri në stadiumin me flakë për të shpëtuar të dashurën Cynthia. Plani i tij i kthehet kundra dhe ai do të digjet në flakë bashkë me kamionin e tij që e tërheq zvarrë. Kamioni më pas shpërthen nga depozitat e benzinës mbi të duke bërë që koka e Carter të fluturojë mbi kopshtin e George, ndërkohë që ky i fundit del jashtë të shikojë cpo ndodhte. Ditën tjetër, Samantha vritet kur një kositëse bari kalon mbi një gur duke e bërë atë të fluturojë drejt e në syrin e saj. Kur Nick dhe Lori dëgjojnë për vdekjet ata mësojnë për tre rastet e mëparshmë dhe kuptojnë se Vdekja është rikthyer edhe njëherë.

Ndërsa Janet dhe Hunt refuzojnë ta besojnë këtë gjë, Nick bind George dhe Lori që ta ndihmojnë të mposhtë planin e Vdekjes. Tashmë është rradha e Andyt, i cili pritet në kubikë kur një cisternë e përplas pas një gardhi të hekurt. Hunt dhe Janet e kanë rradhën më pas, duke qenë se gjatë vizionit të Nick vdiqën të dy në të njëjtën kohë. Nick nxiton të shpëtojë Hunt-in në pishina, ndërsa Lori dhe George nxitojnë të shpëtojnë Janet. Ata arrijnë të shpëtojnë Janet, por Nick dështon në shpëtimin e Hunt, ndërsa zorrët e tij thithen dhunshëm nga një tub i shkarkimit të pishinës.

George fillon të konsiderojë vetëvrasjen nga frika se mos shkakton dhe vdekjen e të shoqes dhe fëmijës por e ka të pamundur të vrasë veten. Kjo i bën të mbijetuarit të mendojnë se duke shpëtuar Janet e kanë mposhtur Vdekjen. Nick vendos të marrë Lorin për pushime. Janet dhe Lori vendosin të dalin në një qendër tregtare dhe shikojnë një film përpara se të largohen. Nick kupton që asgjë nuk ka marr fund sepse ka pasur dhe një tjetër të mbijetuar, Jonathan Grove. Në qendrën tregtare, dhe në kinema, Lori fillon të shikojë disa shenja që e paralajmërojnë se rreziku nuk ka kaluar. Nick vë në dijeni George për këtë fakt dhe të dy shkojnë në spitalin ku ndodhet Jonathan, por ai ka vdekur nga një vaskë që i ra përsipër si pasojë e shembjes së tavanit. Jashtë spitalit, George goditet nga një ambulancë, duke ja lënë në dorë Nick-ut shpëtimin e vajzave. Nick arrin në kohë në kinema për të shpëtuar Lorin nga një shpërthim, por jo lorin qe shpohet tej për tej nga disa mbeturina. Një shpërthim tjetër bën që Lori të shtypet nga disa shkallë lëvizëse. Aty zbulohet që e gjithë kjo është një vizion tjetër. Nick nuk arrin të shpëtojë George, por arrin të shpëtojë Lorin dhe Janet duke fikur zjarrin që do të shkaktonte shpërthimin fillestar.

Disa javë më vonë, treshja, duke menduar se e kishte mposhtur Vdekjen, po festonte mbijetesën në një kafe. Nick vëren një këmbë të liruar të një skele jashtë kafenesë, dhe i thotë punëtorit të ndërtimit që ta rregullojë. Sapo futet brenda, ai zhytet në mendime pasi pa disa shenja përreth dhe kupton se parandjenjat dhe shenjat, së bashku me të gjitha fatkeqësitë dhe vdekjet që kanë ndodhur që nga aksidenti i pistës së garave, është thjesht një rreng i punuar nga Vdekja, për ti manipuluar ata atje ku dhe kur do të vinte me të vërtetë për ta. Sapo Nick e kupton këtë gjë, skela bie, nje kamion devijon për ta shmangur, duke u përplasur me dritaren e kafenesë (filmi kthehet me rreze x), duke përplasur Janet, duke i prerë kokën Lorit, duke e përplasur Nick mbas murit, dhe duke mos lënë asnjë të mbijetuar nga Pista e Garave McKinley.


Rreth filmit:
Pas suksesit në Final Destination 3, i cili ishte planifikuar të ishte në 3-D, Eric Bress shkroi një skenar, i cili impresionoi producentin Craig Perry dhe New Line Cinema të cilët dhanë dritën jeshile për një seri të 4-rt. Regjizor mendohej të ishte James Wong por për shkak të pamundësisë së axhendës, ai vendosi të tërhiqej. Atëherë ekzekutivët e studios vendosën të punësojnë David R. Ellis pasi kishte qënë dhe rregjizor i Final Destination 2, i cili pranoi për shkak të 3-D-së.

Megjithëse filmi duhet të xhirohej në Vancouver, Canada, që është vendi ku janë xhiruar dhe tre të parët, David R. Ellis i bindi producentët të xhironin në New Orleans. Përplasja e fillimit u xhirua në Pistën e Garave Mobile International në Irvington, Alabama. Xhirimet filluan në Mars 2008 dhe përfunduan në fund të Majit, në të njëjtin vit.

Kritika:

Filmi ka marrë më tepër komente negative nga kritikët. The Final Destination është i parashikueshëm, dhe pa tmerr fare. Shumë kritikë kanë shkruar “serive të filmit i kanë mbaruar idetë”. “Mëkati më i madh i The Final Destination është mungesa e përgjithshme e imagjinatës.
Disa komente positive kanë qenë: “Ok, ka sens humori”, “I shpejtë”, dhe “Sekuenca e hapjes në Pistën e Garave, me aksidentin dhe shpërthimin vë në përdorim të mirë teknologjinë e përdorur 3-D

Box Office:
Filmi u shfaq në teknologjinë 3-D si dhe në kinematë normale në 28 gusht 2009. Fillimisht ishte planifikuar në datën 14 gusht.
Sipas USA Today dhe Neësday, The Final Destination debutoi si filmi me fitime me të mëdha në Amerikën e Veriut, duke kaluar Rob Zombie’s dhe Hallaween II, duke fituar 28.3 milionë dollarë gjatë fundjavës së parë. Filmi u rendit i 1-ri në Amerikën e Veriut për dy javë. Në 11 shtator 2009, arkëtoi pak më shumë se 1 milion dollarë dhe u rendit i 7-ti. Filmi ka arkëtuar 66.4 milionë dollarë brenda vendit, 119.3 milionë në shitjet e huaja dhe 181.5 milionë dollarë në mbarë botën.


Regjia David R. Ellis
Aktorë Bobby Campo, Krista Allen, Andrew Fiscella, Shantel VanSanten, Mykelti Williamson, Haley Webb, Nick Zano 
Zhanri Horror, Thriller
Minutazhi 82 min
Kompania New Line Cinema
..për më shumë informacion për këtë film: http://www.imdb.com/title/tt1144884/

Për të shkarkuar filmin dhe titrat: 

Versioni>TS
RapidShare:
http://rapidshare.com/files/273682980/The.Final.Destination.TS-DEViSE.part1.rar
http://rapidshare.com/files/273684509/The.Final.Destination.TS-DEViSE.part2.rar
http://rapidshare.com/files/273683019/The.Final.Destination.TS-DEViSE.part3.rar
http://rapidshare.com/files/273683579/The.Final.Destination.TS-DEViSE.part4.rar
Netload:
http://netload.in/dateiX7lxF6vclR/devise-tfd.part1.rar.htm
http://netload.in/dateiTOO05kSFRN/devise-tfd.part2.rar.htm
http://netload.in/dateiNiufRY8e03/devise-tfd.part4.rar.htm
 
Versioni>The.Final.Destination.2009.720p.BluRay.x264.DTS-WiKi
RapidShare:
http://rapidshare.com/files/318525868/finaldestination2009-720p-v1.part01.rar
http://rapidshare.com/files/318524350/finaldestination2009-720p-v1.part02.rar
http://rapidshare.com/files/318503086/finaldestination2009-720p-v1.part03.rar
http://rapidshare.com/files/318507058/finaldestination2009-720p-v1.part04.rar
http://rapidshare.com/files/318521253/finaldestination2009-720p-v1.part05.rar
http://rapidshare.com/files/318487722/finaldestination2009-720p-v1.part06.rar
http://rapidshare.com/files/318514016/finaldestination2009-720p-v1.part07.rar
http://rapidshare.com/files/318523199/finaldestination2009-720p-v1.part08.rar
http://rapidshare.com/files/318487221/finaldestination2009-720p-v1.part09.rar
http://rapidshare.com/files/318514055/finaldestination2009-720p-v1.part10.rar
http://rapidshare.com/files/318525901/finaldestination2009-720p-v1.part11.rar
http://rapidshare.com/files/318496588/finaldestination2009-720p-v1.part12.rar
http://rapidshare.com/files/318482074/finaldestination2009-720p-v1.part13.rar
http://rapidshare.com/files/318512603/finaldestination2009-720p-v1.part14.rar
http://rapidshare.com/files/318523936/finaldestination2009-720p-v1.part15.rar
http://rapidshare.com/files/318510963/finaldestination2009-720p-v1.part16.rar
http://rapidshare.com/files/318495554/finaldestination2009-720p-v1.part17.rar
http://rapidshare.com/files/318515281/finaldestination2009-720p-v1.part18.rar
http://rapidshare.com/files/318529376/finaldestination2009-720p-v1.part19.rar
http://rapidshare.com/files/318486317/finaldestination2009-720p-v1.part20.rar
http://rapidshare.com/files/318528023/finaldestination2009-720p-v1.part21.rar
http://rapidshare.com/files/318521554/finaldestination2009-720p-v1.part22.rar
http://rapidshare.com/files/318491527/finaldestination2009-720p-v1.part23.rar

Versioni>The Final Destination 4 2009 [DvdRip] Xvid 
HT:
http://hotfile.com/dl/20718284/e734c77/The.Final.Destination.DVDRip.2009.part1.rar.html
http://hotfile.com/dl/20718208/ec9bbbe/The.Final.Destination.DVDRip.2009.part2.rar.html
http://hotfile.com/dl/20718252/5755915/The.Final.Destination.DVDRip.2009.part3.rar.html
http://hotfile.com/dl/20718190/5bd86d5/The.Final.Destination.DVDRip.2009.part4.rar.html
RS:
http://rapidshare.com/files/327508452/The.Final.Destination.3D.2009.DVDRip.XviD-M00DY.part1.rar
http://rapidshare.com/files/327509865/The.Final.Destination.3D.2009.DVDRip.XviD-M00DY.part2.rar
http://rapidshare.com/files/327511556/The.Final.Destination.3D.2009.DVDRip.XviD-M00DY.part3.rar
http://rapidshare.com/files/327508373/The.Final.Destination.3D.2009.DVDRip.XviD-M00DY.part4.rar
FileServe:
http://www.fileserve.com/file/mgZB7eC/The
Titrat shqip:
Megaupload>
Për BR, DVDRip dhe TS

http://www.megaupload.com/?d=6AXQ5UGH

1 comments:

  1. Easily Increase Your ClickBank Banner Commissions And Traffic

    Bannerizer made it easy for you to promote ClickBank products by banners, simply go to Bannerizer, and grab the banner codes for your favorite ClickBank products or use the Universal ClickBank Banner Rotator Tool to promote all of the ClickBank products.


Leave a Reply

.